کتاب ساحل بقاء / شرح حدیث عنوان بصری / توقع بی جا

بسم الله الرحمن الرحیم

یکی از توقعات بی جا که منشاءش گرفتار بودن به حجاب خودبینی و انیّت ، و موجب کدورت ها و فاصله ها می شود بی توجهی به وقت شناسی می باشد.

ما اگر به در خانه کسی رفتیم و یا با کسی تماس گرفتیم یا از کسی درخواستی کردیم ، چه مادی و چه معنوی توقع حتماََ پاسخ ما را بدهد و یا اگر کسی گفت می خواهم شما را ببینم یا می خواهم به خانه شما بیایم توقع دارد که حتماََ
دم درب خانه برویم و اجازه وارد شدن را به او بدهیم .

از قرآن استفاده می شود که اگر شما به خانه کسی رفتید قبل از ورود اجازه بگیرید و اگر اجازه نداد برگردید . آنهم بدون هیچ ناراحتی و کدورتی .

پس استیذان لازم است ولی معنایش این نیست که به دنبال هر استیذانی ، اذنی هم باید داده شود.

ذات اقدس حضرت احدیت جلّ جلاله می فرماید:

تا به شما اذن دخول نداده اند داخل نشوید و اگر گفتند برگردید ، برگردید که این برای شما پاکیزه تر است و خداوند به اعمالی که می کنید داناست.( سوره نور آیه ۲۸)

روی این فرمان الهی که ( و اگر گفتند برگردید ، برگردید) باید تاءمل شود که حضرت محبوب جلّ جلاله می خواهد تو اینگونه باشی و بدون ناراحتی برگردی . بی توجهی به همین یک دستور قرآنی چه تکلّف ها و ناراحتی ها و دروغ ها و خلاف گویی ها را به دنبال دارد.

اگر کسی به هر علتی میل ندارد شما را در خانه اش بپذیرد یا پاسخ تلفنی شما را بدهد و می گوید وقت ندارم ، باید عذر او را بپذیری نه اینکه تا آخر عمر از او گله مند باشی که رفتم خانه فلانی و در زدم و گفت بگویید الان وقت ندارم .

منبع: کتاب ساحل بقاء ، صفحه ۱۳۱


اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وآلِ مُحَمَّدٍ وعَجِّلْ فَرَجَهُمْ

 

ممکن است شما دوست داشته باشید